Ahmet Aslan

    • A

Ahmet Aslan

(d. 1971; Hozat, Tunceli Zaza asıllı Türk müzisyen. Türkçe ve Zazaca halk eserleri söylemektedir. Erdal Erzincan, Grup Abdal gibi isimlerle de solo konserler veren sanatçı kendi buluşu olan “Ditar” adlı enstrümanı kullanmaktadır.

Hakkında
1971 Tunceli doğumlu Ahmet Aslan, 1993 – 1996 sayfalarında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarında eğitim gördü. 1996 yılında Almanya’ya yerleşen Aslan, çeşitli müzik okullarında gitar eğitimi almıştır. Almanya’da Düsseldorf Konservatuvarında Gitar Bölümüne bir süre devam etmiş ve eğitimini tekrar yarıda bırakmıştır. 2008-2009 yıllarında Hollanda-Rotterdam Dünya Müziği Akademisinde Dünya Müzikleri dalında eğitimini tamamlayarak 2013’te mezun olmuştur. Ahmet Aslan; sanatçı yönüyle, Avrupa’da birçok başarıya imza atmıştır. 250 bin kişinin katıldığı Rudolfstad Müzik Festivalinde ve Berlin Flarmoni Orkestrasıyla birlikte konserler vermiştir. Ülkemizde ise son yıllarda daha geniş kitlelere sesini duyurmaya başlamıştır.

Tambur, gitar, bağlama ve ud çalan usta sanatçı Aslan, müzik icralarında Çağdaş Batı Müziği ile Mezopotamya’ya ait enstrüman tınılarını sentezliyor. Gerek geleneksel türküler ve bilinmiş parçalarda gerekse yeni şarkılarında, tamamen kendine özgü bir tarzı vardır.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde söylediği Minnet Eylemem şarkısının kullanılmasının ardından popülerleşen bir isim oldu.

2004 yılında ilk solo albümünü “Va u Waxt (Rüzgar ve zaman)” adıyla çıkardı. Ardından 2007’de ikinci albümü “Meleklerin Dansi (Meleklerin Dansı)” 2008-2012 arasında World Music’te çalıştı. Ditar adını verdiği enstrüman ile yeni albümleri “Na Mükemmel (Imperfect), Dornağê Budelay (Aura of Madness)” üzerinde çeşitli denemeleri vardır.

Ahmet Aslan tarafından tasarlanan klasik gitar ve bağlamanın bir kombinasyonu olan müzik aleti. Lisans derecesi ile mezun olduğu Rotterdam’da Akademi, sırasında klasik gitarı bağlama ile birleştirerek kendi kaynakları ile ditar adını verdiği bir enstrüman yarattı. Geliştirilme sürecinde Martin Greve, Paco Peña, Carlo Domeniconi, Antonis Anissegos gibi sanatçıların görüşler alındıktan sonra, enstrüman ustası olan Süleyman Aslan’ın (Dutar Saz Evi) ellerinde uzun süren çalışmalar sonucunda gelişme kaydetmiştir.

 

Ahmet Aslan Biyografi, Ahmet Aslan kimdir, Ahmet Aslan menajeri, Ahmet Aslan menajeri kimdir, Ahmet Aslan sahne ücreti, Ahmet Aslan sahne fiyatı, Ahmet Aslan konser ücreti, Ahmet Aslan konser fiyatı, Ahmet Aslan konser kaşesi, Ahmet Aslan klipleri, Ahmet Aslan şarkıları, Ahmet Aslan konser takvimi, Ahmet Aslan iletişim, Ahmet Aslan telefonu, Ahmet Aslan telefon numarası, Ahmet Aslan festival ücreti, Ahmet Aslan festival fiyatı, Ahmet Aslan

Şimdi Ara
Bizi Arayın
× Whatsapp