Allâme

    • A

Allâme

Gerçek adıyla Hamza Gül (d. 27 Temmuz 1987; Trabzon, Türkiye); Türk müzisyen, söz yazarı ve animatör.

Hayatı
27 Temmuz 1987 tarihinde Trabzon’da doğdu. Müzik ile küçük yaşlarında, ağabeylerinin dinlediği yerli ve yabancı rap sanatçılarını dinleyerek tanışmıştır. İlk müzisyenlik denemesi babasının iş amacıyla İsrail’e gidip, dönerken yanında getirdiği teyp ile olmuştur. Teyp’in kaset çalarıyla oynayarak altyapı yapmaya çalıştığını, bir röportaj sırasında söylemiştir.

Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olup, 2005 yılında üniversite öğrenimi için Eskişehir’e gitmiştir. Anadolu Üniversitesi’nin çizgi film ve animasyon bölümünden 2012 yılında mezun olmuştur ve “Resimli Filim Animasyon Stüdyosunda animatör olarak çalışmaktadır. Ayrıca TRT Çocuktaki Maysa ve Bulut adlı çizgi dizide seslendirmen olarak görev almıştır. 19 Eylül 2018 tarihinde Gülşah Boncuk ile evlenmiştir.

Kariyeri

Ortaokul ve lise yıllarında; ilk kayıtlarını almış ve aynı dönem de beat yapmaya başlamıştır. 2007 yılında Trabzon’da Zifo adındaki müzisyen ile tanıştı, ardından ilk solo albümü olan Aforizma’yı çıkardı. 2008 yılında ikinci solo albümü Hastalık’ı yayınladı. Ardından Zifo ve Nakkaf’la Her Şey Yolunda isimli ortak albümü yayımladı. Eskişehir’de Leşker Asakir ile tanışıp 2008 yılında Batarya Records adlı müzik şirketini kurdu. Aynı yıl Batarya Records’ta yayınlanacak ilk albüm olan Senkronize’yi yayınladılar.

Bir süre rap müzikten ayrı kaldıktan sonra Leşker’le beraber 2010 yılında Kurşun Batarya albümünü çıkardılar. Aynı dönemlerde, solo albümü Fare Kapanı’nı da yayınlamıştır. Ayrıca Joker ile birçok parça yayınlamıştır, ancak 23 Nisan 2013 tarihinde yaptığı bir Facebook paylaşımında Allâme, kişisel sebepler yüzünden 11 Aralık 2012 tarihinde Joker ile yollarını ayırdığını duyurdu. 22 Ekim 2013 tarihinde Anıl Piyancı ile “Hiphop Ormanı” adlı parçayı yayınladı.

2 Mayıs 2014 tarihinde Organize Oluyoruz 3 için hazırladığı “Bir Dakika” adlı parçasının video klibi Hiphoplife.PRO adlı YouTube kanalında paylaşıldı.

30 Haziran 2015’te Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle “Bu Senin Ellerinde” teklisini yayınladı. 5 Aralık 2015’te Hip Hop Jam İstanbul 2015 festivalinde sahne alan Allâme, sahne almadan önce: “Kişisel olarak çıkacağım en büyük sahne olacağı için heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Çok eğleneceğiz.” sözlerini söylemiştir. Allâme, rap müzik sektörünün gelişmesi hakkında: “Popüler olan müzik kendini tekrar ederken aslında bir yandan da müzikal yeniliklerin önünü açmış oldu. Sanıyorum ki son dönemin göz önünde olan ve yeni çağın müziği rap olacak. Çünkü biz yıllardır kendimizi çok iyi besledik ve artık sahaya çıkmaya hazırız. Temennim o ki ekrana çıkmanın büyüsü bizi çizgimizden çıkarmasın. Zira bu son derece muhtemel.” yorumunu yapmıştır. 21 Aralık 2015 tarihinde Savaş albümünün içerisindeki “Psişik” adlı parçaya çekilen klip yayınlanmıştır.

13 Ocak 2017 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle Anakronik albümünü çıkarmıştır.

16 Ocak 2017 tarihinde Red Bull’un Hiphoplife.com.tr ile birlikte düzenlediği Serbest Atış projesine beatmaker Bugy ile birlikte katılmış ve 4 saatte bir parça hazırlamışlardır.

1 Şubat 2019 tarihinde Sony Music etiketiyle Av albümünü piyasaya sürmüştür.

Diskografi

Albümleri
Yıl Çalışma adı Şirket Türü
2007 Aforizma Anatolia Records Solo albüm
2008 Hastalık Anatolia Records Solo albüm
2010 Fare Kapanı Batarya Records Solo albüm
2011 Manik Depresif Batarya Records Solo albüm
2011 Allâmonster Bootleg Batarya Records Çalışma derlemeleri (2009-2011 arası)
2012 Bir Zombinin Anatomisi Pasaj Müzik Solo albüm
2014 Savaş Batarya Records Solo albüm
2017 Anakronik Dokuz Sekiz Müzik Solo albüm
2019 Av Sony Music Entertainment Solo albüm
2020 Huzur Batarya Records Solo albüm
2021 87 Sony Music Entertainment Solo albüm
2022 Riziko DMC Solo albüm

 

Allame Biyografi, Allame kimdir, Allame menajer, Allame menajeri, Allame menajerlik, Allame menajeri iletişim, Allame menajeri kim, Allame sahne fiyatı, Allame sahne ücreti, Allame konser fiyatı, Allame konser ücreti, Allame Festival fiyatı, Allame festival ücreti, Allame kaşe fiyatı, Allame konser takvimi, Allame nerede sahne alıyor, Allame iletişim bilgileri, Allame konser kaşesi, Allame telefon, Allame telefonu, Allame telefon numarası, Allame menajer iletişim, Sanatçı Fiyatları, Allame

Şimdi Ara
Bizi Arayın
× Whatsapp