Bülent Ortaçgil

    • B

Bülent Ortaçgil

1 Mart 1950 yılında Ankara’da dogdu.1974 yılında Benimle Oynar Mısın başlıklı ilk albümü ile müzik hayatına giren sanatçının bu albümü, o dönem ses getirmese de yıllar içinde kült statüsüne erişti. 1980’lerin sonuna dek müzik piyasasından çekilen Ortaçgil, 1980’lerin ortasında Fikret Kızılok ile beraber çalışarak o yıllarda yaptığı besteleri tekrar piyasaya sürdü.

1980’lerin sonundan itibaren müzik hayatına tek başına devam eden Ortaçgil, albümlerinde ve sahne çalışmalarında Erkan Oğur, Gürol Ağırbaş, Akın Eldes, Cem Aksel ve Baki Duyarlar gibi önemli müzisyenlerle çalıştı ve kariyeri boyunca 7 solo albüm yayınlandı. Öte yandan Zuhal Olcay, Birsen Tezer, Teoman ve Leman Sam gibi vokalistlerle de düetler yaptı. 2000 yılında kendisi için birçok ünlü müzisyenin katılımı ile Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları adlı bir saygı albümü yayınlandı.

Şarkılarında bireyin kendisi ve etrafı ile içsel çatışmalarını anlatması, şarkı sözleri ve bestelerini her zaman kendi yapması ve müziğindeki folk, caz ve rock etkileşimleri ile Türk popüler müziğinde kendine has bir yer buldu.

Hayatı

Gençlik Yılları

Selânik ve İşkodra göçmeni bir ailede doğdu. Babası Zafer Ortaçgil, askerî tabip idi. Annesi Nesrin Hanım ise ev hanımıydı. 1953’te kardeşi Ercüment, 1961’de ise kız kardeşi Bahar doğdu. İlkokula Ankara’da başladı ve daha sonra İstanbul’a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi kimya bölümünden mezun oldu.

 

Bülent Ortaçgil Biyografi, Bülent Ortaçgil kimdir, Bülent Ortaçgil menajer, Bülent Ortaçgil menajeri, Bülent Ortaçgil menajeri kim, Bülent Ortaçgil menajerlik, Bülent Ortaçgil menajeri iletişim, Bülent Ortaçgil sahne fiyatı, Bülent Ortaçgil sahne ücreti, Bülent Ortaçgil konser fiyatı, Bülent Ortaçgil konser ücreti, Bülent Ortaçgil festival fiyatı, Bülent Ortaçgil festival ücreti, Bülent Ortaçgil sahneleri, Bülent Ortaçgil konser takvimi, Sanatçı Fiyatları, Sevgililer günü sanatçı fiyatları, Bülent Ortaçgil kaşesi, Bülent Ortaçgil kaşe fiyatı, Bülent Ortaçgil telefon, Bülent Ortaçgil telefonu, Bülent Ortaçgil telefon numarası, Bülent Ortaçgil

Şimdi Ara
Bizi Arayın
× Whatsapp